Paličkování, vyšívání, decoupagování, vitrážkování, háčkování, pletení :)

Co na decoupage potřebujeme

6. února 2008 v 17:04 | Ginny |  Decoupage
Odkud technika pochází si nedovoluji tvrdit - tolik do hloubky jsem teorii nestudovala, ale podle názvu - že by Francie a okolí? :) Je to technika velmi krásná - když se povede, někdo si myslí, že jsem to tam sama namalovala (což nechápu). Nicméně stejně jako u paličkování je docela složité shánět materiál.

Barvičky
Základní vrstvu decoupage tvoří většinou barva (někdy se vynechává). Je možné ji sehnat v papírnictvích nebo ve výtvarnických potřebách. Barev je opravdu celá paleta, matné i lesklé, "starobarvy" i barvy velmi výrazné. Je třeba si jen vybrat podle toho, co budeme natírat, k čemu to bude sloužit a kde to bude umístěné.
Laky
Stejně i laků je celá řádka a jejich výběr závisí na zamýšleném efektu. Můžeme si totiž vybrat mezi lakem lesklým, matným, se třpitkami či lakem, který po zaschnutí způsobí rozpraskání obrázku a ten se pak "tváří se" starobyle.
Ubrousky
Protože je decoupage "ubrousková technika", bez ubrousků se neobejdeme. Vzorů a motivů se vyrábí nepřeberně, většinou jsou trojvrstvé a prodávají se po několika různých v jednom balíčku. Z ubrousku je před vystřihováním třeba oddělit nepotištěné vrstvy a pak opatrně a co nejpřesněji vystřihnout motiv, který budeme nalepovat.
Štětce
Výběru a používání štětců je třeba věnovat opravdu velkou pozornost. Je vhodné mít nejen několik různých štětců na barvy (ideálně na každou barvu jiný), ale také zvlášť na nanášení laků. Štětce by měly být ploché a pokud možno velké (závisí na natírané ploše, osvědčily se mi vel. 8, 10, 12) - je jasné, že příliš velkým štětcem se asi dobře pracovat nebude, ale na druhou stranu natírání malinkým štětečkem nám asi dá zabrat :) O štětce je také třeba řádně pečovat, takže po dokončení práce doporučuje zejména ty lakovací odmočit a nechat důkladně proschnout - a hlavně neztvrdnout.
Nůžky
Pochopitelně - na vystřihování ubrousků.
Kalíšky
Na vodu a na barvy.
Noviny
Abychom si neopatlali pracovní plochu.
Na co se dá lepit
V podstatě na cokoli - na papírové plochy, dřevo, plast i kov. Problém je pouze s ohržením vodou - pokud se barva po namočení neroztéká, stane se, že chcete vodu utřít a obrázek se shrne nebo rozrhne.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama