Paličkování, vyšívání, decoupagování, vitrážkování, háčkování, pletení :)

Co potřebujeme

17. listopadu 2007 v 21:39 |  Paličkování
K paličkování potřebujeme paličky :)
To ale není všechno.

Piliny
Nejnečekanější v úvodu. Piliny by sice při výrobě krajek asi málokterý laik očekával, jsou ale jednou z hodně důležitých potřeb.
Herdule
Herdule není nic, čím by se mělo mlátit (i když to nevylučuji). Je to látkový válec o různých rozměrech, průměr například 15 cm, 20 cm a délka třeba 20 cm, ale i půl metru. A právě jako náplň herdule dobře poslouží piliny, takže těch potřebujeme tolik, aby se při opravdu důkladném namačkání herdule naplnila. Naplněná herdule by měla být nejen těžká, aby se příliš nekutálela (jedné z našich učitelek dokonce vtipálci zatížili herduli dlažební kostkou), ale i dostatečně pevná (aby se dala dobře připavňovat krajka). Je dobré nechat si na herduli ušít dva potahy, protože tím jsou piliny více v bezpečí a nesypou se ven.
Paličky
Paličky jsou většinou malé dřevěné různě tvarované (také) válečky. S jejich pomocí se nejrůznějšími "kombinacemi pohybů" vytváří krajka. Vždy se "vyskytují" v párech, z nichž je jeden "vodivý".
Nitě, příze, bavlnky
Z nich se krajka vytváří. Namotávají se na paličky, vždy v jednom směru (!), ale nepamatuju si, který je ten správný. Já motám proti směru hodinových ručiček, ale možná je to špatně. Hodně záleží na zvyku. Podle typu a vzhledu krajky se používají příze různě silné, různé kvality a barvy. Pro takové ty čisťounké kraječky jsou nejlepší kordonetky, ale pro některé obrazy se nejlépe hodí vlna. Používají se také příze omotané lesklou nitkou, ty ale často praskají, někdo také bere perlovky, protože vypadají hezky, ale ty se zase smekají.
Tvrdý papír
Na herduli je dobré pro zpevnění po celé ploše připevnit nějaký tvrdý papír, např. čtvrku neboli kraslící karton (jak nám tloukli do hlavy na základce).
Podvinky
Podvinek je předloha, podle které se vytváří finální dílko. Ve výtvarce jsme si je poctivě z návrhů překreslovali tuší na pauzák. Teď už jsem ale pauzák nenašla a tuší bych toho asi moc nenakreslila. Ještěže už jsou tak snadno k dispozici kopírky.
Špendlíky
Je dobré jich mít opravdu velkou zásobu, protože se za každou řadou nebo jiným úsekem používají kpřichycení krajky na herduli a tím dávají krajce nebo obrázku tvar. Stačí zapíchnout kousek vedle a hned je v řadě vlna nebo je tvar nepřesný.
Lak na vlasy
Na natužení a zpevnění hotové krajky je lak na vlasy opravdu dobrým prostředkem. Pokud se chcete piplat s přepícháváním krajky například na polystyrenovou desku nebo na žehlící prkno, můžete pochopitelně i škrobit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 dg dg | 9. března 2010 v 17:00 | Reagovat

hf

2 Jituška Jituška | 12. března 2010 v 16:27 | Reagovat

[1]: ??

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama